Beşiktaş Spor Kulübü Tarihi

Beşiktaş JK yani Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile olarak 1903 yılında kurulmuştur. Futbol takımı olarak da önce Süper Lig içerisinde mücadele etmiştir. Takımın futbol şubesi ise Ağustos 1911 yılında kurulmuştur. 2013 yılına kadar da takımın mücadeleleri İnönü Stadyumu içerisinde yapılmıştır. Sonra ki yıllarda ise kulübün ve stadın daha geniş kapsamlı faaliyetlerine başlanmıştır. Bu sebepten dolayı Türkiye içerisinde yer alan büyük futbol takımları arasına adını kazımıştır. Şampiyonluklarına bakacak olursak da Süper Lig içerisinde 14 kez yer almıştır. Türkiye Kupası adına da 9 kez mücadele etmiştir. Türkiye Süper Kupası adına da 8 defa karşılaşmalara çıkmıştır. Tarihinde ki en yüksek başarısı ise 1986 – 87 yıllarında olmuştur. Bu sezon içerisinde Şampiyon Kulüpler Kupası adına başarısı bulunuyor. Bu kupa çerçevesinde de çeyrek finale çıktığını göreceksiniz.

20161059

Beşiktaş Kulübünün Tarihi

Beşiktaş Jimnastik Kulübü olarak spor hayatına ilk adımlarını atmıştır. İlk olarak jimnastik alanıda faaliyet gösterse de devamında futbola yönelmelerin artış göstermesi söz konusudur. Özellikle kulüpte yer alan çoğu jimnastikçi futbol üzerinden aktif olmaya başlamıştır. Bu gelişmelerden sonra da kulübün yanı sıra iki güçlü futbol takımı kurulmuştur. Bunların isimleri ise Valideçeşme ve Basiret şeklinde karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak Valiçeşme takımı içerisinde yer alan futbolcular Beşiktaş Kulübüne katılmaya başladı. 1911 yılında kurulan bu takımın başkanı Ahmet Şrefettin Bey dahi kulübe katılım göstermiştir. Beşiktaşlı olan tüm gençlerin aynı takım içerisinde mücadele etmesi temel alınmıştı. Bu sebepten dolayı Şeref Bey sayesinde Basiret Kulübü de Beşiktaş’a transfer edildi. Tüm takımların birleşmesi halinde şubenin tam anlamıyla kulüp olması sağlanmıştır. Kulübün ilk takım oyunlcuları ise; Rıdvan, Behzat, Resul, Şair Kazım, Doktor Sabri, Sadi, Doktor Mehmet, Doktor Ali, Fahri, Asım ve Şeref olarak belirlenmiştir. Maddi olarak da sporsever olan İpekçi İhsan isimli bir iş adamından yardım alınmıştır. Bu denli hızla büyümesine rağmen savaşların devreye girmesi futbola ara verilmesini sağlamıştır. Özellikle Balkan Savaşı ile 1. Dünya Savaşı spor etkinliklerinin yok olmasına sebep olmuştur. Savaşlardan sonra da takımın başına Şeref Bey gelmiş ve tekrar kurulumu sağlanmıştır.

20161060

Beşiktaş Lig Mücadeleleri

1920’li yıllarda ilk zaferlerini İdman Yurdu ve Süleymaniye üzerinden elde etmiştir. Sonrasında da ligler içerisinde yer almak istese de red cevabı ile karşı karşıya kalmıştır. Nitekim Pazar Ligi üzerinden mücadelelerini de sunmuş olduğu görülüyor. Şeref Bey ligler adına çalışmalara başladı ve İstanbul Türk İdman Birliği Ligi adıyla lig işlemlerine yer verdi. Beşiktaş’ın tarihte ki ilk şampiyonluğu da bu lig sayesinde olmuştur. Grubu içerisinde tüm maçlarda galip olan Beşiktaş son olarak Darüşşafa ile mücadele etmiştir. Ligde ki ikinci şampiyonluğu ise Darüşşafaka’yı yenmesi ile olmuştur. Pazar Ligi içerisinde de mücadele veren iki Türk takımından birisi Beşiktaş olmuştur. Bu lig içerisinde ikinci olarak da başarısını gözler önüne sermiştir. Son kez oynanan Pazar Ligi içerisinde de 10 galibiyet alarak şampiyonluğa yükseldi. İstanbul Ligi’de Beşiktaş tarihi adına son derece mühimdir. Elemeler sonucunda bu ligde de mücadele etmeye hak kazanmıştır. Galatasaray gibi büyük bir takımı yenmesi halinde ligin şampiyonu olmuştur. İstanbul Ligi çerçevesinde ikinci kez 1933-34 sezonunda şampiyon olmuştur. 5 sezon boyunca şampiyon olan Beşiktaş parlak dönemini İstanbul Ligi sırasında yaşamıştır. Bu dönemde ‘yenilmez armada’ şeklinde de anılması söz konusudur. Profesyonel olma çabaları adına da İstanbul Profesyonel Ligi kurulmuştur. Bu ligin de ilk sezonu içerisinde Beşitaş takımı şampiyon oldu. Sonra ki sezonda ise şampiyon olamadı. Profesyonel şampiyon ligi adına devamında çok büyük başarılara sahip olmadığını göreceksiniz.

20161061

Beşiktaş Profesyonel Turnuvalar

Profesyonel Türkiye 1. Ligi kurulmuş ve ligin ikici sezonu içerisinde şampiyon Beşiktaş olmuşturç Bu dönemde ( 1959 – 1960 ) Beşiktaş Andrea Kutik tarafından yönetiliyordu. Sonra ki şampiyonluğu ise 65 – 66 ve 66 -67 sezonları içerisinde olmuştur. 1970’lerin başında takımın karşılaşmalar üzerinden başarısı bulunmuyor. Gerileme dönemine geçen Beşiktaş çeşitli dereceler üzerinden düşüşe geçti. Bu dönemlerde almış olduğu 4 dört kupası bulunuyor. Bunlardan birisi Türkiye Kupası olmaktadır. İki kere Başbakanlık Kupası ve bir kez de Cumhurbaşkanlığı Kupası almıştır. Şampiyonluk mücadeleleri sonucunda da kupa karşılaşmalarına giriş yapmıştır. Şampiyon Kulüpler Kupası üzerinden de karşılaşmalara katılmıştır. 1986 – 87 sezonunda çeyrek finale kadar yükselmiş olduğunu göreceksiniz. Şampiyonlar Ligi tarihi adına en iyi dereceye bu dönemde kavuşmuş olduğu biliniyor. Donanma Kupası üzerinden de üçüncülük elde etmiştir. Ocak ayında yapılan son kupa karşılaşması üzerinden de birincilik ile taçlanmıştır.

Beşiktaş’ta Gordon Milne Yönetimi

20161062Gordon Milne Beşiktaş Kulübü adına çalışmalara 1987 yılında başlamıştır. Takımın ilk olarak düzenlenmesi ve tesislerin onarılması konusunda çalışmaları olmuştur. Milne’nin yönetiminde 1989 – 1990 sezonu içerisinde şampiyonluk gelmiştir. Türkiye Kupası adına da başarısı bu döneme denk gelmektedir. Süper Lig içerisinde de büyük farkla almış olduğu galibiyetler takımın tekrar ismini duyurmasına sebep olmuştur. Süper Lig içerisinde hiç yenilmeden şampiyon olan tek takım olarak da tarihe ismini kazımıştır. Bu dönemde takımın kadrosunda ise yıldız isimler yer alıyordu. Feyyaz Uçar, Metin Tekin, Ali Gültiken, Kadir Akbulut, Gökhan Keskin, Engin İpekoğlu, lvi Güveneroğlu, Recep Çetin, Rıza Çalımbay ve Mehmet Özdilek şeklinde kadoruya sahipti. Bu dönemde elde edilen diğer başarılar içerisinde ise Cumhurbaşkanlığı Kupası yer alıyor. Aynı zamanda Başbakanlık Kupasına da yer verilmiştir. Son olarak da 4 kez TSYD Kupasını almaya hak kazanmıştır. 90’lı dönemlerde takımdan gol kralı ise Feyyaz Uçar olmaktadır.

Beşiktaş’ın 100. Yılı

  1. yıl kutlamaları yapan Beşiktaş bu dönemde Mircea Lucescu tarafından yönetiliyordu. Önceden Galatarasay’da da çalışma göndermiş olan Lucescu, başarılı işlere imza atmıştır. Kutlamalarda ise iki önemli isim dikkat çekti. Eski gol kralı Feyyaz Uçar ile Şeref Görkey kutlamalarda bulunmuştur. Bu dönemde yıldız olan pek çok oyuncusu da bulunuyordu. Başta Sergen Yalçın olmak üzere İlhan Mansız’da adından sıklıkla söz ettirirdi. Tayfur Havutçu, Carios Zago, Federico Giunti, Tümer Metin, Pascal Nouma gibi isimlerin 2002-2003 yıllarında mücadeleleri bulunuyor. Bu dönemde takımın Süper Lig’i kazanmış olduğu da görülüyor. Avrupa üzerinden en mühim başarılarından birisi de bu dönemde söz konusudur. Nitekim UEFA Kupası 2002 – 2003 sezonunda çeyrek finale yükselmiştir.

Beşiktaş’ ta Ünlü İsimler

Son dönemleri üzerinden yola çıkacak olursak bir süre Beşiktaş’ın sallantılı bir devri olmuştur. Özellikle Lucescu’nun istifa etmesi sonucunda takımda yaralar açılmıştır. Ertuğrul Sağlam döneminde de özellikle yabancı takımlar üzerinden almış olduğu mağlubiyetler dikkat çekiyor. Yıldırım Demirören zamanında ise yine bir takım problemler yaşanmıştır. Öyle ki Mustafa Denizli ile tekrar yükselişe geçmiştir. 2008 – 2009 sezonunda Türkiye Kupasını kazanmış aynı zamanda da lig şampiyonu olmuştur. Mustafa Denizli’den sonra Bernd Schuster ile çalışma göstermiştir. Takımın transferleri ise bu dönemde oldukça ses getirmiştir. Ünlü isimlerden Ricardo Quaresma ya da Simao gibi isimler dikkat çekmiştir. Aynı zamanda Guti ile de adından söz ettirmiştir. Son olarak da Fernandes takıma oldukça katkıda bulunmuştur. Bu aralar teknik direktör konusunda bir takım anlaşmazlıklar yaşandı. Özellikle ülkemizde ki şike davalarından dolayı değişimler çok ani oldu. Sonunuda ise Carlos Carvalhal ile çalışma gösterildi.

Beşiktaş Başkanları

Beşiktaş spor kulübü adına ilk çalışmaları başlatan kişi Mehmet Şamil Şhaplı olmaktadır. 1891 yılında dünyaya gelen Mehmet Şamil 2 Şubat 1957 yılında vefat etmiştir. İstanbul doğumlu olan Şamil Bey Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nin ilk başkanı olarak biliniyor. Arkasından ise sırasıyla Şükrü Paşa, Fuat Paşa, Fuat balkan, Salih Bey, Ahmet Fetgeri Aşeni, Emin Şükrü Kunt gibi isimler gelmiştir. 1957 yılından sonra profesyonel döneme geçiş yapan kulübüne pek çok başkanı bulunuyor. Bunlar arasında önemli olanları sıralayacak olursak;

  • Mehmet Üstünkaya; Efsane Başkab olarak bilinen Üstünkaya 13 Haziran 1935 yılında İstanbul’da doğmuştur. Ölüm tarihi ise 3 Haziran 2000 olmaktadır. Spor kulübü adına 27. başkan olan Mehmet Üstünkaya 7 sene boyunca görevde kalmıştır.
  • Süleyman Saba; 5 Nisan 1926 tarihinde Sakarya’da dünyaya gelen Süleyman Saba ise onursal başkanlar arasında yer alıyor. Kulübün diğer onursak başkanı ise Hakkı Yeten olmaktadır. 13 Ağusto 2014 tarihinde vefat eden başkanın uzun süre görevde kaldığını göreceksiniz. 1984 ile 2000’li yıllar arasında başkanlık yapmış önemli kişilerden birisidir.
  • Serdar Bilgili; Beşiktaş Kulübünün 32. başkanı olan Serdar Bilgili 1963 yılında İstanbul’da doğmuştur. 2002 yılında yüksek sayıda ki oyları ile kulübün başına geçmiştir. Nitekim görevi 2004 yılına kadar sürmüş ve taraftardan dolayı istafe etmiştir.
  • Yıldırım Demirören; 6 Ekim 1964 yılında İnegöl’de dünyaya gelen Demirören hem iş adamı hem de spor yöntecilikleri konusunda görev yapmaktadır. Kendi adına kurmuş olduğu holding üzerinden de görev yapıyor. Aynı zamanda TUGİAD, TÜSİAD ve TABA üzerinden de üyelikleri bulunuyor. 26 Şubat 2012 yılında da Türkiye Futbol Federasyon başkanı olmuştur.
  • Fikret Orman; İnşaat mühendisi olarak bilinen Fikret Orman 4 Kasım 1967 yılında doğmuştur. 2012 yılında yapılan oylamalar sonucunda kulübün 33. başkanı olarak atanmıştır. 2015 – 2016 yılı içerisinde de futbol takımının Türkiye Süper Lig şampiyonu olmasını sağlamıştır. 2016 yılında yapılan oylamada da tek aday olmasından dolayı 3. kez başkanlığı ele almıştır.

Beşiktaş Sembolleri ve Renkleri

Bazı hurafelere dayanacak olursak ilk renklerinin kırmızı ve beyaz olduğudur. Nitekim bu konuda ki tartışmalar adına yönetimin aksi görüşleri bulunuyor. İlk olarak kırmızı ve beyaz olmasına rağmen sonrasında savaşlardan dolayı siyahı tercih etmişlerdir. Özellikle Balkan Savaşı sonrasında şehitlerin anısına kırmızı rengin karartılması söz konusudur. Yönetimin ise bu konuda ki görüşleri kesindir. Kurulumundan bu yana siyah ve beyaz olduğunu dile getirmiştir. Mehmeh Şamil Bey toplantıları sırasında renkler ve rozet konusunda fikirler öne atmıştır. İlk rozetinde miladı yıl hanelerini sunmuştur. Burada 1903 yılına ve Osmanlıca olarak kulübün ismine yer verilmiştir. Aynı zamanda JK harflerinin de Osmanlıca olarak işlenmesi sağlanmıştır. Armasının ise bu yıllarda altı köşeli yıldız olarak tasarlanması söz konusudur. Rozetin ilk hediye edildiği kişi ise onursal başkanlardan Süleyman Saba olmuştur. Armasında Türk Bayrağına da yer verilmiştir. Tescilli olan ilk kulüp olduğu için bayrağımıza yer vermesine izin verilmiştir. 2013 yılında da bir takım değişimlere yer vermiştir. Bu değişimler sonucunda armasında kartal objesini de bulundurmaya başlamıştır. Kartal figürü ise taraftarların tezahüratları sonucunda ortaya atılmıştır. Süleymaniye takımını 6 – 0 yendiği bu maçta kara kartal olarak anılmaya başlanmıştır. 19 Ocak 1941 yılında dile getirilen kartal simgesi günümüzde de armasından kullanılıyor.