Fenerbahçe Spor Kulübü Tarihi

Fenerbahçe Spor Kulübü tam tarihi ile 3 Mayıs 1907’de kurulmuştur. İstanbul’da kurulan ve Kadiköy ilçesine bağlı olan profesyonel futbol takımının renkleri de sarı ve lacivert olmaktadır. Maskotu adına da kanarya simgesine sahip olduğunu göreceksiniz. Yenilemeleri sonucunda da stadyumunun Şükrü Saraçoğlu olduğu biliniyor. Sadece futbol değil çeşitli spor dalları üzerinden de aktif olunmuştur. Bunlar arasında basketboldan da ciddi başarılar elde etmiştir. Voleybol, boks, kürek, yelken gibi çeşitli spor dallarında da ismi bulunuyor. İlk olarak tarihçesi üzerinden bilgi sahibi olmak da fayda vardır. Arkasından başarıları, popüler oyuncuları ve başkanları şeklinde bilgiler yer alacaktır. Buradan Fenerbahçe adına tüm geçerli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Fenerbahçe

Fenerbahçe’nin Tarihçesi

İkinci Abdülhamit döneminin sonlarına doğru bu takım adına harekete geçilmiştir. Yıl olarak 1907 ele alınıyor. Bu dönem de Türk gençlerinin futbola merak salması ve oynamaya başlaması söz konusudur. Kadiköy içerisinde ikametgah eden ünlü isimlerin oğulları, edebiyatçılar, zenginler ile takımın oluşturulması sağlanmıştır. Ziya Bey, Ayetullah Bey, Sami Paşazade Sezai Bey, Enver Necip Bey ile görüşmelere başlanmış ve takım adına adımlar atılmıştır. Görüşmelerin ilk adresi ise Moda olarak biliniyor. Necip Bey’in Moda’da bulunan evinde toplantılara yer verilmiştir. Buradan takım hakkında bir takım fikirler öne sürülmüş ve harekete geçilmiştir. Kulüp adına bu toplantı sırasında bazı birimlerde oluşturulmuştur. Örneğin maddi olarak yardımlar sunan Nurizade Ziya Bey ilk kurucu başkanlığını yapmıştır. Katiplik için de Ayetullah Bey görevi üstlenmiştir. Kaptanlık ve veznedarlık görevi için de subay Necip Bey çalışmalara başlamıştır. Kulübün ismi de toplantılara yer verdikleri için Fenerbahçe şeklinde ele alınmıştır. Armaların ise fenerin ışığından ve papatyaların sarı ve beyaz renklerinden oluşması söz konusudur. Bu dönemde pek çok kulübe yer verildiği için liglerin oluşmasını sağlanmıştır. İlk ligin ismi ise tatil günü olmasından dolayı Cuma Ligi olmuştur. İlk olarak sarı-beyaz şeklinde renklere sahip olmasına rağmen 1909 yılında beyazdan vazgeçilmiş ve laciverte devam edilmiştir. Kulübün daha sonra İstanbul Futbol Ligi içerisinden yer aldığı görülüyor. Nitekim baş rakibi Galatasaray ile de buluşmaları bu senede olmuştur. Galatasaray ile yapılan ilk mücadelenin tarihi ise 17 Ocak 1909’dur. 1910 yılında ise tenis, kriket, kürek üzerinden mücadele vermeye başlamıştır. 1911 – 1912 yıllarından şampiyon olan Fenerbahçe birden büyümeye başladı. İlk olarak lokal açmış ve üyelerini kabul etmeye başlamıştır. Bu dönemde adının Fenerbahçe Futbol Spor Kulübü olması sağlanmıştır. Kulübü ziyaret eden Mustafa Kemal Paşa sayesinde de kuruluş gününün 3 Mayıs olmasına karar verildi.

Fenerbahçe Tarihi

Fenerbahçe’nin Diğer Spor Dalları

Her ne kadar futbol adına takipçisi fazla olsa da farklı spor dalları üzerinden de aktif olmaktadır. Fenerbahçe’nin geçmişine uzanacak olursak atletizm adına başarısını ele alabilirsiniz. Londra’da yapılan atletizm yarışmalarına Fenerbahçe’den Ruhi Sarıalp katılmıştır. 1948 yılında yapılan bu olimpiyatlarda bronz madalya sahibi olduğunu görmekteyiz. Ülkemizden ilk defa atletizm adına madalyaya yer verilmiştir. Diğer başarılı branşı ise hiç kuşkusuz basketboldur. Kurulumuna ise 1944 yılında yer verilmiştir. Galasaray ile burada da kapışan Fenerbahçe ilk galibiyetini 27 Mart 1954’de elde etmiştir. Şampiyonluk adına ilk başarısı ise 1957 yılında olmuştur. Galatasaray ile ragbi adına da mücadeleler yapılmıştır. Nitekim Fenerbahçe bu branşta da son derece başaralı olduğu için Galatasaray ragbi branşı adına karşılaşmalarına son vermiştir.

Fenerbahçe’de Popüler Futbolcular

1947’li yıllar içerisinde Fenerbahçe’nin büyük başarılar elde etmesini sağlayan isim hiç kuşkusuz Lefter olmaktadır. Takma adına sihirbaz olan Lefter rekor golleri ve pozisyonları ile futbolda ismini duyurmuştur. Nitekim bu başarılar sonucunda kısa bir sürede transfer olmuş ve Fenerbahçe’den ayrılmıştır. Lefter gibi olmak isteyen ve basketboldan gelen Can Bartu’da önemli isimler arasındadır. 1959 yılında düzenlenen ligde Fenerbahçe toplandığını göstermiş ve şampiyon olmuştur. Ülkemizde ilk kez Avrupa üst turuna çıkan takımda Fenerbahçe olmaktadır. Şampiyon Kulüpler Kupası maçlarında Can Bartu’nun etkisi ile büyük başarılar elde edilmiş ve Avrupa’da mücadele etmiştir. Avrupa’ ilk maç ise Manchester ile yapılmıştır. Buradan takımın yıldızı olarak Yavuz Şimşek gösteriliyor. Kaleci Yavuz Şimşek sayesinde maç 0-0 bitmiştir. Maçta Abdullah Çevrim ile Ogün Altıparmak’ın golleri damga vurmuştur. En güçlü takımlar içerisinde yer alan Manchester City bu maç sonucunda elenmiştir. Didi’nin de Fenerbahçe adına önemli isimlerden olduğunu biliyoruz. Valdir Pereira ismiyle teknik direktör olan Didi zamanında takım 8 kupa sahibi olmuştur. Bu dönemde öne çıkan futbolcular ise Cemil Turan ile Osman Arpacıoğlu’dur. Didi zamanında taraftar adına da geniş bir çerçeveye sahip olduğu biliniyor. Önemli isimlere devam edecek olursak 1988 yıllarından Rıdvan Dilmen ile Aykut Kocaman transferlerini söylemeliyiz. Lig rekorlarına bu dönemde yer veren takımın 36 maç üzerinden 29’unu kazandığı görülüyor. Başarı yüzdeleri ile de dikkat çeken takım gol kralına da ev sahipliği yapmıştır. Aykut Kocaman bu sezonda 29 gole sahiptir. Ünlü oyuncu Rıdvan Dilmen ise 19 golü ve 41 asisti ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Yakın tarihe gelecek olursak Uche Okechukwu ünlü Fenerbahçe futbolcularından birisidir. Pierre van Hooijdonk ise 2003 yılında takıma katılmış ve 53 maçta atmış olduğu 32 gol ile dikkatleri üzerine çekmiştir. 2004 yılında takıma katılan Alex de Souza ise tarihe adını altın harflerle yazan ünlü futbolculardan birisidir. 8 yıl boyunca Fenerbahçe adına mücadele etmiştir.

FB

Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu

Stadyum adına temel çalışmalara Aziz Yıldırım yer vermiştir. 1998 yılında başkanlık seçimlerini kazanan Aziz Yıldırım ilk olarak stadyumun adınu değiştirdir. Fenerbahçe Stadyumu olarak bilinen bu alan sonrasında Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu şeklinde anılmaya başlandı. İlk olarak 28.000 kişilik bir alana sahipti. 2000 yıllarında ise kapasitesi arttırılmış ve çalışmalar sonucunda 30.000’e ulaşmıştır. Devamında ise tesis adına çalışmalara devam edildi. 2001 yılında ise 42.000 kişilik kapasitesi ile seyircilerini karşılamıştır. Arkasından Maraton Tribü yıkılarak 2002 yılında 45.000 kapasiteye ulaştı. 2007 yılında ise ısıtma sistemine yer vererek dikkatleri üzerinde topladı.

Fenerbahçe’nin Geçmişten Bugüne Başkanları

Başkanları içerisinden ilk olarak kurulumunu sağlayan Nurizade Ziya Songülen’i ele almalıyız. Fenerbahçe spor kulübü adına ilk başkan olan Songülen çalışmalarında Ayetullah Bey ve Necip Bey ile görüşmeler yapmıştır. 1886 yılında doğan 1936 yılında da vefat eden Songülen kulübün kurulması sağlayan 3 kişiden birisidir. Sırasıyla devamında Ayetullah Bey, Tevfik Haccar Taşçı, Galip Kulaksızoğlu, Osman Fuat Efendi, Hamit Hüsnü Kayacan, Hulusi Salih paşa gibi isimlerin yer aldığını göreceksiniz. Önemli diğer başkanlarını sıralayacak olursak;

  • Mehmet Şükrü Saraçoğlu; Bugün kulübün stadyumuna da ismini veren Saraçoğlu 1886 yılında doğmuştur. Ölüm tarihi ise 27 Aralık 1953 şeklinde yer alıyor. Siyaset ve devlet adamı kimliği ile dikkat çeken bu isim 1934 ve 1950 yıllarından Fenerbahçe’de başkanlık yapmıştır. Siyasi kariyerinde ise Türkiye Başbakanı, Türkiye Dışişleri Bakanı ve T.B.M.M. Başkanı olarak görevleri yer alıyor.
  • Ali Haydar Şen; 1939 yılında doğan Ali Şen hala hayatta olmakta ve Bodrum’da yaşamaktadır. Tam tarihi ile 12 Nisan 1981’de kulübün başkanı olarak seçilmiştir. İstifasını ise 10 Aralık 1983 tarihinde vermiş olduğunu göreceksiniz.
  • Faruk Ilgaz; 1922 yılında doğan Faruk Ilgaz 16 Temmuz 2014 tarihinde vefat etmiştir. 1956 yılında yönetici olmuş ve 1965’de ikinci başkanlığa seçilmiştir. 1966 – 1974 ile 1976 – 1980 yıllarında başkanlık yapmıştır. Fenerbahçe takımının şampiyonluk adına en fazla zafer kazandığı dönem de Ilgaz başkanlığında ki dönemler olmaktadır.
  • Aziz Yıldırım; 2 Kasım 1992 yılında doğan Yıldırım ilk olarak 1990 yılında Fenerbahçe yönetiminde yer almıştır. 1998 yılında yapılan başkan seçimlerinde de kulübün başına geçmiştir. Özellikle Fenerbahçe kulüp üyelerinin sayısını arttırması ile dikkat çekmiştir. Son olarak da Şike Davası üzerinden yargılanması söz konusudur.

Fenerbahçe’nin Başarıları

Fenerbahçe Spor KulübüFutbol takımı üzerinden ilk evrensel başarıı Balkan Kupasi olmuştur. Kupanın kazanılmış olan sezonu ise 1966-67 şeklinde belirtilmiştir. 1964 yılında ki diğer önemli başarısı ise Kupa Galipleri Kupası olmaktadır. Burada da çeyrek finale adım atmıştır. UEFA Şampiyonlar Ligi üzerinden de başarısı bulunuyor. 2008 yılında bu ligde çeyrek finaline kadar yükselmiş olduğunu göreceksiniz. 2012 – 2013 yıllarından ise UEFA Avrupa Birliği üzerinden yarı finale yükselmiştir. 2011 yılında ise U – 15 takımı adına Avrupa Şampiyonu olarak yükselmiştir. Kupa şampiyonluğu ile resmi lig adına da en çok kazanan takım olmuştur. Türkiye tarihinde 94 kez seçilmiş olduğu görülüyor. Sadece futbol değil diğer branşlardan da önemli başarıları bulunuyor. Bunlar arasında;

  • Basketbol; Erkek takımlarının 2005 yılında Dörlü Final oynadığını göreceksiniz. FIBA Europe Kupası adına oynanmıştır. Euroleague üzerinden de çeyrek final mücadeleleri bulunuyor. 2016 yılında da EuroLeague üzerinden finale yükselmiştir. Nitekim Avrupa ikincisi olarak ülkemizi temsil ermiştir. Kadın takımında ise 2006 – 07 sezonlarında Avrupa Şampiyonlar Ligi üzerinden çeyrek finale çıkmıştır. Avrupa dördüncüsü ve ikinici de olan kadınlar basketbol takımı son derece başarılıdır.
  • Voleybol; 2009 ile 2013 yıllarında Balkan Şampiyonu olan voleybol takımının da başarıları dikkat çekiyor. Erkeklerde olduğu kadar kadın voleybol takımında da başarılar söz konusudur. Kadınlar CEV Kupası kapsamında Avrupa’da 3. olmuştur. Dünya Kulüplerarası Voleybol Şampiyonası adna da Dünya Şampiyonu olarak ülkemizi taçlandırmıştır. Kadınlar 2014 senesinde de Avrupa Bayanlar CEV Kupası şmapiyonu olarak karşınıza çıkacaktır. Aynı şubeden erkeklerinde şampiyon olduğu biliniyor. Hem kadınların hem de erkeklerin aynı kupaya sahip olması da dünyaca dikkat çekmiştir.
  • Yüzme: Fenerbahçe’nin yüzme adına da çeşitli şampiyonlukları bulunutor. 2004 ile 2005 yıllarından Avrupa Şampiyonu olan takım bu şampiyonluğu iki kez tatmıştır.
  • Boks; Boks branşı adına en önemli başarısı 1999 yılında olmuştur. Ukrayna’da yapılan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası ile ikinciliğin kazanılması söz konusudur.

Fenerbahçe Tesisleri

Spor adına çalışma gösteren çeşitli tesisleri ile de dikkat çekmektedir. Genç takımların ve futbolcuların yetişmesi adına çeşitli tesislere ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında Faruk Ilgaz adıyla kurulan sosyal tesisler meşhurdur. Ana binanın hemen yanında yer akan bu bina Aziz Yıldırım tarafından yapılandırılmış ve 2004’de son haline kavuşmuştur. 2000 yılında tamamlanan diğer bir tesisi ise Sancaktepe Canl Bartu Antrenman Tesisleridir. Kamp merkezi olarak bilinen bu tesisin Ali Şen zamanında yapımına başlanmıştır. Dereağzı Metin Aşık Kamp Tesisleri PAF takımlar adına hizmet sunuyor. Genç Futbol Akademisi ile 1999 yılından bu yana hizmetlerini sunuyor. Fikirtepe Lefter Küçükandonyadis Tesisleri de 1 Temmuz 1998 tarihinde kurulmuştur. Yeni futbolcuların yetişmesi amacıyla bu tesise yer verilmektedir. Spor salonu ise Fenerbahçe Erkek ve Bayan basketbolun yanı sıra Erken ve Bayan Voleybol takımlarına da yer veriyor. Vefa Küçük Yüzme Havuzu ile de branşına yönelik hizmetler sunuluyor. 16 Temmuz 1999 tarihinden bu yana yüzme adına derslere ev sahipliği yapmaktadır.