Galatasaray Spor Kulübü Tarihi

Futbol takımı ile adından söz ettiren Galatasaray Spor Kulübü İstanbul merkezlidir. Kurulumunun 1905 yılında öğrenciler tarafında yapılması söz konusudur. Bu öğrencilerin başında ise Ali Sami Yen geliyor Galatasaray Lisesi’nde eğitim gören Ali Sami Yen ve arkadaşları tarafından kulüp fikri ortaya atılmıştır. Özellikle futbol adına pek çok başarısını da görmekteyiz. Lig şampiyonluğuna 20 kez erişmiştir. Türkiye Kupası ise 17 defa Galatasaray’ın olmuştur. 15 kere de Türkiye Süper Kupası’na sahip olduğunu görüyoruz. UEFA Kupası ile UEFA Süper Kupası’na da 2000 yılında yer verilmştir. Ülkemizde ki takımlar içerisinde 4 yıldıza sahip tek futbol takımı olmaktadır. İleri düzeyde etkinlik sunan tek branşı futbol değildir. Üzerinde durulan diğer branşları ise basketbol ile voleybol olmaktadır. Aynı zamanda kürekte de başarıları ile dikkat çekmiştir. İlk şampiyonluk İhsan Emre Vurak ve Ahmet Yumrukaya’dan gelmiştir. Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı ise 2008 yılında IWBF Şampiyonlar Ligi içerisinde şampiyon olarak ülkemizi temsil etmiştir. Kadın Basketbol takımı ise Avrupa Şampiyonu unvanına 2009 yılında erişim sağlamıştır. Erkek Basketbol Takımı ise ULEB Cup kapsamında Avrupa Şampiyonu olarak etkinlik göstermiştir.

Galatasaray Tarihi

Galatasaray’ın Geçmişi

İlk Türk futbol takımı olarak bilinen Galatasaray 1905 yılında kurulmuştur. 1906 – 1907 yılları arasında gerçekleşen İstanbul Ligi içerisinden şampiyon olarak dikkat çekmiştir. Türk takımları adına öncü olan bu kulüp yabancı takımlar ile de aynı lig içerisinde mücadele etmiştir. Yurtdışında ilk müsabakaya katılan Türk takımı da Galatasaray olmaktadır. Türk İdman Cemiyetleri İttifakı olarak bilinen topluluk ise spor adına kurulan ilk gruptur. Kurucusu ise Ali Sami Yen olarak karşımıza çıkıyor. Burada spor etkinlikleri adına toplantılara yer veriliyordu. İstanbul Ligi’nin yanı sıra Cuma ve Pazar Ligleri de o zamanlar meşhurdur. Bu ligler içerisinde de çeşitli takımlar ile bir araya gelmiş ve sıklıkla şampiyon olmuştur. Atatürk adına sunulan ilk ve tek kupa Gazi Büstü ise 1928 yılında Galatasaray’ a verilmiştir. Fenerbahçe’yi yenerek bu kupayı kazanmış ve müzesi içerisinde halen muhafaza etmektedir. 1959 – 1969 yılları arasında ise efsana futbolcuları bünyesine katmıştır. Metin Oktay bu dönemde takıma güç veren isimlerden birisidir. Nitekim bu dönemde Türkiye 1. Futbol Ligi adına ilk şampiyonluğu Fenerbahçe kazanmıştır. Bu dönem içerisinde Kupa Galipler Kupası’nı da almıştır. Galatasaray’ın 3. şampiyonluğu ise Toma Kaleperoviç zamanında olmuştur. Metin Oktay ile maçlarda gösterilen performanslar sonucunda 46 puan toplamış ve kupayı kaldırmıştır. 1973-74 döneminde ise Fatih Terim kadroya katılmıştır. Bu dönemde yapılan ligde 5. sırada olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda UEFA Kupası’na da katılma şansını hak etmiştir. Özellikle 80 yılları içerisinde de çeşitli transferleri ile adından söz ettirmiştir. Bu dönemde Tanju Çolak efsanesi takıma katkı da bulunmuştur. 39 golü sayesinde de gol kralı olarak sezon içerisinde dikkatleri çekmiştir. 1998 yılları içerisinde de takıma Gheorghe Hagi katılmıştır. Bu dönemde adından söz ettiren diğer bir futbolcusu ise Hakan Şükür’dür. Gol kralı olarak seçilen diğer bir futbolcu Hakan Şükür olmakta ve Milli Takım adına da etkinlikleri bulunmaktadır.

Galatasaray Spor Kulübü

Galatasaray Forması

Takımın 1905 yılında kurulması ile bir takım renk tartışmaları meydana gelmiştir. Nitekim ilk olarak kabul edilen renkler kırmızı ile beyaz olmuştur. Rejimin o zamanki durumunda dolayı bu renklerden vazgeçmek zorunda kalınmıştır. Arkasından da sarı ile lacivert renklere geçiş yapılmıştır. Bu renklerin takıma iyi gelmediğinden dolayı da kısa sürede değişimi yapılmıştır. 1908 yılı içinde de sarı ile kırmızı renklerden oluşan parçalı formaya ulaşım sağlamıştır. Amblem olarak da kartal figürü öncelikli olarak seçilmiştir. Daha sonra bu şekilden vazgeçilmiş ve 1923 yılı içerisinde değişimleri yapılmıştır. ‘GS’ harflerinin iç içe geçmesi halinde sarı-kırmızı renkler ile yeni bir sembol oluşturulmuştur. Resmi amblem olarak tercih edilen bu sembol içerisinde ilk olarak eski harflere yer verildi. Devamında ise Latin alfabesi üzerinden harflerin güncellenmesi sağlanmıştır. Takımın kurulmasından tam 5 yıl sonra armasına sahip olduğunu göreceksiniz.

Galatasaray Yılın Futbolcuları

Dönemlere göre takım içerisinde kendini gösteren bir takım efsane futbolcular bulunuyor. ‘Yılın futbolcusu’ olma özelliğine sahip olan bu futbolcular elde etmiş oldukları başarılar sayesinde takıma büyük katkı sağlamıştır. Bunların başında hiç kuşkusuz Hakan Şükür gelmektedir. 1 Eylül 1971 yılında doğmuş olan Hakan Şükür, Avrupa Kuplarında en çok gole yer veren Türk Futbolcu olmuştur. Gol krallıkları ile de tanınan Şükür belirli dönemlerde yılın futbolcusu olarak ülkemizde tanınıyor. 1996, 1997, 1998, 1999 ve 2000 yılları içerisinde seçilmiş olduğu görülüyor. Hem takım içerisinde hem de Milli Takım adına göstermiş olduğu başarılar halen unutulmamıştır. Ülkemizde ki diğer unutulmaz futbolcusu ise Arda Turan’dır. 30 Ocak 1987 yılında doğan Arda Turan, 2008 – 2009 yıllarında bu ünvana sahip olmuştur. Aynı zamanda 2013 yılında da ‘yılın sporcusu’ seçilerek dikkat çekmiştir. Çeşitli Avrupa dergileri üzerinden de röportajları bulunan Arda Turan, FC Barcelona takımı adına etkinlik göstermektedir. 10 Şubat 1985 doğumlu olan Selçuk İnan ise takımın 2012 yılında seçilen ‘Yılın Futbolcusu’ olmaktadır.

Galatasaray Stadı

Galatasaray Gol Kralları

Unutulmaz futbolcular genel olarak attıkları goller ve göstermiş oldukları performanslardan dolayı akılda kalmıştır. Geçmişten günümüze kadar isimleri halen bilinen pek çok futbolcu bulunuyor. Özellikle 1905 yılından bu yana futbol adına göstermiş olduğu emeklerden dolayı Galatasaray pek çok önemli futbolcuya ev sahipliği yapmıştır. Bunlar arasında gol krallarını anmak da fayda vardır. İlk olarak ismini dile getireceğimiz futbolcu hiç kuşkusuz Metin Oktay olmaktadır. 1959 ile 1965 yılları arasında kesintisiz olarak sezonların gol kralı olmuştur. 1968 – 1969 sezonu içerisinde de Süper Lig adına golleri dikkat çekmektedir. Süper Lig gol kralları içerisinde Tarık Hodzic ‘de yerini almıştıe. Dönemi olarak da 1983 – 1984 bilgisine ulaşabilirsiniz. Galatasaray içerisinde efsane olmuş diğer bir futbolcu ise Tanju Çolak’tır. Süper Lig içerisinde 1986 – 87, 1987 – 88 ve 1990 – 91 yıllarından gol kralı olarak adına tarihe yazmıştır. Süper Lig adına diğer bir gol kralı ise Hakan Şükür’dür. 1996 – 97, 1997 – 98 ve 1998 – 99 yıllarında gol kralı olarak bilinen futbolcu uzun süre Galatasaray formasını giymiştir. Arif Erdem ise 2001 – 2002 yıllarından gol kralı olmuştur. Milan Baros önemli transferlerden birisi olmakta ve 2008 – 2009 yıllarında gol kralı seçilmiştir. Burak Yılmaz ise günümüzde popüler olan diğer bir gol kralıdır. Yılları olarak da 2012 – 2013 bilinmektedir. Türkiye Kupası adına da gol kralları ayrıca biliniyor. Bunlar arasında Hakan Şükür, 2004 – 2005 ve 2010 – 2011 yıllarından attığı goller ile tanımıştır. Arkasında ise Necati Ateş geliyor. 2004 ve 2005 yıllarından gol kralı olmuştur. Son olarak da Marcio 1999 – 2000 sezonu içerisinde golleri ile meşhur olmuştur. Süper Lig ile Türkiye Kupası adına önemli olan futbolcuları bu şekilde sıralanmıştır. Günümüzde ise Burak Yılmaz ile adından söz ettirmektedir. Aynı zamanda önemli transferler üzerinden de performansların yükselmesi söz konusudur.

Galatasaray Başkanlar Sıralaması

Galatasarayİlk olarak 30 Ekim 1905 yılında çalışmalara başlayan başkanı Ali Sami Yen olmaktadır. Arkasından ise 15 Mayıs 1919 yılında Refik Cevdet Kalpakçıoğlu yönetimi devr almıştır. Yusuf Ziya Önüş ise 1922 yılında başkan seçilmiştir. Devamında ise Ali Haydar Şekip, Adnan İbrahim Pirioğlu, Necmettin Sadık Sadak, Abidin Daver, Ahmet Kara, Tahir Kevkep gibi isimlerin sıralanmış olduğunu göreceksiniz. Bunlar arasında önemli olanlar ise pek çok şampiyona ve kupaya yer verenlerdir. Bunlar arasında bazılarına yer verecek olursak;

  • Suphi Batur; Sinop’ta dünyaya gelen Suphi Batur 1904 yılında doğmuştur. 3 dönem boyunca kulüp adına başkanlık görevini üstlenmiştir. Galatasaray Spor Kulübü adına en önemli etkinliği ise Florya sahası olmuştur. Nitekim günümüzde de takımın tüm çalışmaları bu sahada meydana geliyor. Aynı zamanda borçları konusunda da bir takım çalışmaları bulunmuştur.
  • Adnan Polat; Erzurum’da doğan Adnan Polat 23 Şubat 1953 tarihinde dünyaya gelmiştir. Ünlü iş adamı Galatasaray Spor Kulübü adına 2010 yılında yapılan oylamada birinci olmuştur. Öncesinde de başkan yardımcılığı adına etkinlik gösterdiği biliniyor.
  • Özhan Canaydın; Bursa’da 23 Ocak 1943 tarihinde dünyaya gelmiştir. 3 dönem boyunca üst üste seçilen Özhan Canaydın 33. başkanı olmaktadır. Özellikle fair play anlayışı adına ilgi gören başkanlardan birisi olarak biliniyor. 22 Mart 2010 tarihinde ise hastalığından dolayı vefat etmiştir.
  • Ünal Aysal; 2 Haziran 1941 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ünal Aysal ise iş adamları içerisinde yer alıyor. 2011 yılı içerisinde başkan seçimlerinde lider olmuştur. Görevini 2014 yılına kadar yerine getirmiş eski başkanlar arasındadir. Süper Lig başarısının yanı sıra Türkiye Süper Kupası adına da takıma katkıları olmuştur.
  • Dursun Aydın Özbek; Giresun doğumlu olan Dursun Aydın Özbek ise günümüzde takımın başkanlığını yapıyor. 36. başkanı olarak bilinen Dursun Aydın Özbek, 2014 yılından bu yana görevde yer alıyor.

Galatasaray Rekorları

Futbol ligleri üzerinden ilk kez karşılaşmalara yer veren Türk takımı Galatasaray olmaktadır. İlk Türk futbol takımı olarak da bilinen Galatasaray, İstanbul Şampiyonluğu’ na da yer vermiştir. Bu şampiyonluk adına da ilk kez Türk takımları arasında Galatasaray taçlandırılmıştır. Yurtdışında ilk kez karşılaşmalara katılan ve galibiyet alan ilk Türk takımı olma özelliğine de sahiptir. Dünya Kulüpler Şampiyonası ile Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası adına da ismini duyurulan ülkemizde ki ilk takımdır. 1962 ile 1963 yıllarından ise liglerde ki gol başarısından dolayı en fazla gol atan takım olma özelliğine sahiptir. Bir sezon boyunca hiç yenilgiye maruz kalmamasından dolayı da 1985 – 1986 yıllarından ünlü olmuştur. UEFA Şampiyonlar Ligi içerisinde de top koşturan ilk Türk Takımı Galatasaray olmaktadır. Avrupa Şampiyonlar Ligi adına da pek çok katılımı bulunuyor. Avrupa’da kupa sahibi olan tek takımın da Galatasaray olduğunu görmekteyiz. 2000 yılında Real Madrid’i yenerek Süper Kupa’ya da ev sahipliği yapmıştır. Oyuncuları adna rekorlara bakacak olursak Turgay Şeren başta gelecektir. 631 müsabaka içerisinde etkinlik gösteren Turgay Şeren takım içerisinde en çok mücadele eden oyuncu olma özelliğine sahiptir. En çok gol atan futbolcusu ise Metin Oktay olmaktadır. 497 maç içerisinde aktif rol oynamıştır. Bu dönemde atmış olduğu gol sayısı ise 538 şeklinde biliniyor. Süper Lig içerisinde de dikkatleri üzerinden çeken bir diğer futbolcusu Hakan Şükür’dür. 392 müsabaka içerisinde yer almıştır. Bu maçlar içerisinde atmış olduğu gol sayısı ise 228 olmaktadır. Bir maç içerisinde en çok gol atan oyuncusu ise Mehmet Leblebi’dir. Vefa ile oynanan maçta Lebleb, 14 gol atmış ve adını herkese duyurmuştur. 2007 – 2008 yıllarında ise Tanju Çolak ismi rekorları ile dikkat çekiyor. Bu sezonlarda takım içerisinde toplam 240 golü bulunuyor.