Trabzonspor Spor Kulübü Tarihi

Türk spor tarihinin en önemli kulüplerinden biri olduğu noktasında herhangi bir şüphe yok. Bu noktada bakacak olursak özellikle futbol noktasında İstanbul hegomonyasını gerçekten devirme hususunda önemli bir yere sahiptirler. Bir çok İstanbul kulübünden yıllar yıllar sonra kurulmuş olmasına rağmen kurulduğu 1967 senesinden itibaren bugüne dek İstanbul’da üç büyükler olarak sıralanmış olan kulüplerine gerçekten ket vurmuş diyebiliriz. Bir çok İstanbul kulübünün yanı sıra Türk futbol tarihinde şampiyonluk kazanan dördüncü kulüp olarak tarihe geçmiştir. Başlarda ilk şampiyonluğun bir tesadüf olduğu noktasında farklı düşünceler vardı. Fakat özellikle 1970’li senelerde üst üste gelen şampiyonluklar Türkiye genelinde bir Trabzon realitesinin kabul edilmesi gerektiği noktasında herkesi hem fikir yapmıştır diyebiliriz. 1967 senesinde kurulan kulübün sadece Trabzon odaklı olduğu düşünülürken zaman içerisinde Karadeniz bölgesinde adeta bir birliktelik ruhunun geliştiği görülmüştür. Esasında bugün Karadeniz bölgesi denince akla gelen ilk şehir şayet Trabzon ise bunun çok çok önemli bir kısmı futbolda Trabzonspor’un aldığı başarılara bağlıdır diyebiliriz. Bu hususta kulübün gerçekten son derece önemli bir yere sahip olduğu ortadadır.

Trabzonspor

Uzun bir süre boyunca sadece futbol kulübü olarak faaliyet gösteren Trabzonspor zaman içerisinde çeşitli branşlarda da faaliyet gösterme çabasında bulunmuştur. Bu hususta öncelikli adım 2008 senesinde atıldı. 2008 yılında Alpella basketbol kulübünü satın almak sureti ile basketbol camiasına da adım atan kulüp Trabzonspor ismi ile başlamıştır mücadeleye. Şu an için üst düzey bir başarı grafiği gösterememişlerdir. Kulüp basketbol branşında yoluna Trabzonspor Medical Park ismi ile devam etmiştir. Bunun yanı sıra yine çeşitlenmek farklılaşmak adına hentbol şubesinde de yer almışlardır. 2009 yılında açılan Trabzonspor hentbol şubesi çeşitli gerekçeler ile içinde olduğumuz 2016 yılında kapatılmıştır. Şu an için tamamiyle futbol odaklı bir spor kulübü olan Trabzonspor gerçekten bugüne dek büyük başarılara imza atmış ve Türk spor tarihinde son derece önemli bir yere sahip olmuştur.

Trabzonspor Spor Kulübü

Renkler: Renkler noktasında özellikle kulübün kuruluş yıllarında çok farklı tartışmalar gündeme gelmiştir. Bu noktada kulübün kuruluş aşamasında bir araya gelen Türkocağı ve İdman Yurdu kulüplerinin renklerinin verilmesi hususunda son derece mahkemelere dek uzanan farklı tartışmalar yapılmıştır. Ancak bunlar sonunda öncelikle Türk bayrağının renkleri olan kırmızı ve beyaz renklerde karar kılınmıştır. Devamındaki süreçte ise birleşmeden doğan iki spor kulübünün son derece önemli tartışmaları yer almıştır. Bunun yanında farklı arayışlara da girilmiştir. Son noktada ise kulüp yöneticileri bölgeyi temsil eden renkler hususunda karar kılmışlardır. Öncelikle Karadeniz bölgesinin denizlerinden esinlenerek alınan mavi renk ile bölgenin yine en değerli simgelerinden biri olan hamsinin bordoya çalan renginden bordo alınmıştır. Ve böylece derin tartışmalar sonunda Trabzonspor’un renklerinde bordo ve mavi renkleri karar kılınmıştır diyebiliriz. Bu yönden kulübün son derece önemli bir noktada yer aldığını rahatlıkla görebilmek mümkündür.

Arma: Trabzonspor arması üzerine de çok farklı tartışmalar yapılmıştır. Birleşmeden gelen iki farklı kulüp yöneticileri bu hususta farklı tartışmalara girmişlerdir. Fakat şu an mevcut olan Trabzonspor arması en baştan beri kullanılmaktadır. Bakacak olursak bu arma içerisinde yer alan T ve S harflerinin oluşturduğunu görebilmek mümkündür. Kulüp renkleri olan bordo ve mavi ile süslenmiş olan arma içerisinde kulübün farklı branşlarını simgelemek üzere bir top figürü bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Trabzonspor’un 5 şampiyonluğa karşılık kazandığı bir de yıldızı bulunmaktadır. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından verilen bu sarı yıldız 2003 tarihinde tescillenmiştir. Ve bu tescil sonucunda da Trabzonspor amblemi üzerine yerleştirilmiştir.

Başarılar : Trabzonspor özellikle kurulduğu yıllardan bu yana kazandığı şampiyonluklarla sık sık gündeme gelmiştir. Futbol özelindeki başarıları sebebiyle son derece önemli bir şekilde Karadeniz bölgesinin spordaki ve genel manadaki simgesi haline gelmiştir. Burada özellikle Karadeniz bölgesinde son derece önemli bir yerde olan Trabzonspor’un bu halinin futboldaki başarılara dayandığını söylemek yanlış olmasa gerek. 1967 senesinde kurulmuş olan Trabzonspor ilk büyük başarısı olan Türkiye lig şampiyonluğunu 1976 senesinde kuruluşunun 10. yılına girerken kazanmıştır. Bu yıllarda bir çok kitle bunun bir tesadüf olduğunu düşünse de gerçekten son derece önemli bir başarı olduğunu görebilmek mümkündür. Ertesi yıl bir kez daha şampiyon olması bu başarının bir tesadüf olmadığını rahatlıkla göstermekteydi. Fakat bunun yanı sıra önemli bir başarı daha vardı. Bu iki yıl boyunca sadece şampiyon olmakla kalmamış aynı zamanda Türkiye kupasını da bu iki yılla beraber sonraki iki yılda toplamda dört kez üst üste kazanmakla Türk futbol tarihinin en büyük başarılarından birine imza atmıştır. Gerçekten de bu yönü ile Trabzonspor Türk spor tarihinin en büyük futbol kulüpleri olma yolundaki ilk adımlarını henüz yeni kurulmuş bir futbol takımı iken göstermiştir. Son Türkiye lig şampiyonluğunu 1984 senesinde son Türkiye kupası şampiyonluğunu ise 2010 yılında kazanan kulübün Türkiye liglerinde şampiyonluk kazanmış ve yıldıza sahip olmuş dördüncü büyük kulüp olma özelliğini de gösterdiğini yazmak gerekir.

Trabzonspor Stadı

Avrupa Kupaları: Avrupa  kupaları tarihinde farklı başarılara sahip olan Trabzonspor üst düzey bir başarıya ise imza atamamıştır. İlk kez 1976 senesinde ki şampiyonluğu sonrasında Şampiyon Kulüpler Kupası’na katılmaya hak kazanan Trabzonspor bu yıl içinde ilk kez bir avrupa maçı oynamış ve Trabzonspor adına ilk golü ise Necmi Perekli kaydetmiştir. Bu yönü ile kulüp tarihinde Necmi Perekli’nin ayrı bir yeri bulunmaktadır. En son olarak ise 2010 2011 sezonunda olaylı ikincilikleri sonrası şampiyon Fenerbahçe’nin şike suçlaması ile Avrupa’ya alınmaması sebebiyle Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanması ile Şampiyonlar Ligi’ne katılmıştır. Burada özellikle grup aşamalarında İnter’i İtalya’da mağlup etmeleri ile son derece önemli bir başarıya imza atmışlardır diyebiliriz. Trabzonspor bunun yanı sıra Avrupa kupalarındaki en farklı galibiyetini 2007 senesinde Vllaznia karşısında 6-0 ile kazanmıştır. En farklı mağlubiyetini ise 1972 senesinde karşılaştıkları İspanyol devi Barcelona’ya karşı olmışur. Bu yılda yapılan müsabakadan Trabzonspor 7-2’lik mağlubiyet ile ayrılmıştır.

Basketbol Şubesi: 2008 senesinde Alpella Spor Kulübü’nün satın alınması ile başlayan basketbol macerasında Trabzonspor Türkiye liglerinde önemli başarılara imza atamamıştır. Avrupa kupalarında özellikle 2014 senesinde Eurochallange kupasında önemli bir başarıya imza atmıştır. 4’lü finallerin Trabzon’da yapılacağı kupa noktasında inanılmaz bir başarı göstererek buraya kadar gelmeye hak kazanan Trabzonspor Trabzon’un ev sahipliği yaptığı 4’lü finallerde ise finale kalmayı başarmıştır. Trabzon’da oynanan final müsabakasında Nannterre’ye sadece ve sadece bir sayı farkla 64-63 yenilen Trabzonspor kupayı ikinci tamamlamıştır. Aynı yıl yine Türkiye Basketbol Ligi’nde yarı final oynamak sureti ile basketbol tarihindeki en büyük başarısını elde etmiştir.

1461 Trabzonspor: Trabzonspor’un altyapısı olarak kabul edilen ve şirketsel bazda aralarında bir bağ bulunan bir diğer Trabzon kulübüdür. Bu noktada özellikle 2013 senesinde Türkiye 1. Futbol Ligi’nde mücadele etme şansına sahip olmuştur. Hatta burada gösterdikleri üst düzey performans sayesinde Play-Off’larda Süper Lig’e çıkma başarısını da göstermişlerdir. Fakat bu noktada Trabzonspor ile aralarında bulunan şirketsel bağ sebebi ile bu hakkı kaybetmişlerdir. Ve ertesi sezon ise bir alt lige düşmüşlerdir. Bu noktada Trabzonspor’un altyapısı olarak kabul edilebilecek bir takımdır.

Hentbol Takımı: Trabzonspor hentbol takımı ise 2010 senesinde kurulmuş ve Türkiye 1.Hentbol Ligi’nde mücadele etmekteydi. Üst düzey bir başarı ortaya koydukları söylenemez. Kulüpte futbol ve basketbolun ardından icra edilen üçüncü branş olma özelliği ile öne çıkmıştır. Fakat beklenilen başarının gösterilememesi ve mali durumlar gerekçe gösterilerek 2016 yılı içinde hentbol branşı Trabzonspor bünyesinden çıkartılmıştır.

Trabzonspor TarihiÖnemli Yıldızlar: Trabzonspor elbette sadece futbolda ki başarıları ile değil Türk sporuna ve Türk futboluna kazandırdığı yıldızlar ile de gündeme gelmiştir. Hiç şüphe yok ki bu noktada akla gelen ilk isim hali hazırda Beşiktaş’ın teknik direktörlüğünü de yapan Şenol Güneş’tir. Türk futbol tarihinin en iyi kalecileri listesinde zirvede yer alan Şenol Güneş en uzun süre gol yememe rekorunu elinde bulunduruyor. Trabzonspor’un Türk sporuna armağanı olan başarılı teknik direktör sadece futbolculuğu ile değil teknik kariyeri ile son derece önemli bir yerdedir. Özellikle Şenol Güneş denince akla gelen ilk nokta şüphesiz 2002 senesi. Bu yıl Türk milli takımının başında yer alan başarılı teknik patron Türkiye milli futbol takımına tarihindeki en büyük başarıyı kazandırmıştır. Tarihimizde ilk kez katıldığımız Dünya Kupası’nda Şenol Güneş’in önderliğinde Brezilya gibi bir dünya ekolünün bulunduğu gruptan çıkarak yarı final oynama başarısını ve üçüncülük kazanma şerefini bulduk. Bunun yanı sıra yine Şenol Güneş’in yanında Avrupa futbolunda önemli bir yere sahip olan Türkiye liginde gol krallığı kazanmış Fatih Tekke yine Trabzonspor’un Türk futboluna armağanı olarak karşımızda duruyor. Bunun yanı sıra hali hazırda Rusya’da futbol kariyerini sürdüren Gökdeniz Karadeniz’de yine Trabzonspor’un önemli yıldızlarından biri olarak futbol tarihinde yerini almıştır. Trabzonspor bu açıdan gerçekten de önemli bir yerde durmaktadır diyebiliriz. Bunların yanı sıra bakacak olursak Trabzonspor futbol kulübü dünya futbolunun önemli yıldızlarından Oscar Cardozo’yu takım kazandırarak geçtiğimiz yıl bir sükse yapmıştır diyebiliriz.

2010-2011 Sezonu: Bu yılın gerçekten Türkiye futbolu adına Trabzonspor adına ve Trabzon şehri adına büyük bir şok etkisi yarattığını söylemek gerçekten de yanlış olmaz. Bu noktada özellikle şike davasının başladığı bu sene içerisinde yaşanan travmaların son derece önemli bir gerginliğe kadar uzandığını görebilecek ve bunun yanı sıra Trabzonspor camiası ile Fenerbahçe arasında adeta bir savaş çıkardığını da görebilecek kadar net bir şekilde ortadadır. 2010 2011 yılını şampiyon tamamlayan Fenerbahçe ve aynı yıl yine aynı puanda şampiyonluğu averaj farklı ile kaybeden Trabzonspor arasında 3 Temmuz 2011 yılında başlayan Futbolda Şike Operasyonu kapsamında ligde tam 17 maçta şike yaptığı ortaya çıkarılan Fenerbahçe’nin bu noktada yargılanması ile kupanın iadesi adına önemli bir savaş başladığını görüyoruz. Fenerbahçe’nin yargılandığı bu yılda şike iddialarının Uefa ve CAS nezdinde kabulü sonrasında Trabzonspor’un şampiyonluğun iadesi adına yaptığı başvurular gerek yerel mahkemeler gerek ulusal ve uluslararası mahkemelerde hala ve hala tartışılmaktadır. Üzerinden geçen yıllara rağmen Trabzonspor camiası hala bu kupanın iadesi adına çeşitli noktalarda taleplerini yinelemektedirler. Özellikle Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticilerinin bu süreç içinde ceza almaları sonrasında iyice dile gelen farklı taleplerin günümüzde hala devam ettiğini görebiliyoruz. Bakacak olursak bu noktada özellikle Trabzonspor’un gerçekten önemli çabalarının olduğunu görmek mümkün. Hatta bu gerginlik gerçekten öyle safhalara gelmiştir ki hala ve hala gerek İstanbul’da gerekse Trabzon’da kimi Fenebahçe-Trabzonspor müsabakalarının tamamlanamadığı görülmektedir. Gerçekten bu açıdan bakacak olursak işin çok daha ileri düzeylere taşındığını rahatlıkla görebilmek mümkündür. Bunun dışında Trabzonspor’un 2011 senesinde Fenerbahçe yerine Şampiyonlar Ligi’ne gönderilmesi de bu noktada önemli bir etken.